13 kwietnia 2022
Akcja Żonkile w Lidzbarku

To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tegorocznym tematem przewodnim akcji jest miłość.
W dniu 19 kwietnia 2022 r. przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia w całej Polsce połączy nas pamięć, której symbolem – już od dziesięciu lat – jest żonkil.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
W akcję tą już 13 kwietnia włączyli się nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warm. Z koszykiem żonkili w siedzibie Centrum Edukacji ZDZ odwiedziła pani Renata Kabała nauczyciel z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warm. oraz Hubert Chodorowski uczeń klasy III TOT, gestem tym przypominając to bolesne wydarzenie i jego ofiary sprzed lat. Jako symbol pamięci o powstaniu sprzed 79 lat zostawili w naszej siedzibie kilka żonkili.
Na zdjęciu: Renata Kabała z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warm, Maria Żylińska Prezes Fundacji Nad Symsarną oraz Hubert Chodorowski (ZSiPO)
– Akcja Żonkile jest oddaniem hołdu bojowcom i cywilom, którzy 79 lat temu w okupowanym mieście stawili czoła oprawcom, nie mając nadziei na militarny sukces. Tegoroczna edycja odbywa się w czasie, gdy za naszą granicą rozgorzał kolejny krwawy konflikt. Sprawą naturalną jest zatem, że będziemy manifestować miłość także w wymiarze ponadczasowego sprzeciwu wobec wojny, jesteśmy przeciwko agresji, jesteśmy po stronie ofiar. Musimy pamiętać i nie możemy być obojętni wobec zła – mówi Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.